top of page
כתר זירקוניה אצל רופא שיניים במודיעין. ד״ר מקלר יבגני

ממה עשוי הכתר דנטלי:

בכתר הקלאסי שרפואת השיניים משתמשת בו יותר מ-50 שנה בנוי משתי שכבות 

שכבה פנימית העשויה ממתכת בעובי ממוצע של 1 מ"מ ושכבה חיצונית של חרסינה שהיא נותנת לשן מראה הטבעי.

Zirconia ceramic crowns (bridge)

עם התפתחות הטכנולוגיה ברפואת שיניים פותחו שיטות חדשות לייצור כתרי חרסינה ללא בסיס מתכת. אילו כתרים יכול רופא השיניים להציע: כתר זירקוניה מונוליטית ) FULL ZIRCONIA, כתר חרסינה מאוחה על בסיס זירקוניה, כתר  ליתיום דיסיליקאט (e.max) , חרסינה פלדספטית בהמשך נפרט על כל סוג.

  • doctor Mekler dentist on facebook
כתר זירקוניה מוברג על שתל במרפאת שיניים במודיעין. ד״ר מקלר יבגני

screw - retained implant crown 46

כתר בשן פרונטלית במרפאת שיניים במודיעין אצל ד״ר מקלר יבגני

שיניים שנפגעו מעששת עמוקה ונגרמו להן נזקים גדולים יטופלו תחילת בטיפול שורש ולאחר מכן יורכב כתר. לאחר טיפול שורש השן מאבדת את המקור העיקרי להזנתה, למעשה לאחר טיפול שורש השן "מתייבשת" ומאבדת את האלסטיות שלה בנוסף לכך, קירות השן לאחר הטיפול הופכים למאוד דקים ולא מאפשרים הישרדותה בחלל הפה לטווח הארוך. לכן שן שלא מורכב על גביה כתר לאחר טיפול שורש נמצאת בסכנת שבירה שמובילה ברוב המקרים לעקירת השן.

 

סיבה נוספת מאוד נפוצה להרכבת כתר היא צורך בהשמת גשר. במילים אחרות להשלים שיניים חסרות בעזרת כתרים מחוברים אחד לשני. טיפול כזה מתבצע במטופלים שמסיבות שונות לא יכולים לבצע השתלת שיניים חסרות.

 
ניתן להשתמש בכתרים גם לשיפור אסתטי מהיר של החיוך, כמו במקרים בהם המטופל לא מעוניין לעבור תהליך ממושך של יישור שיניים, או כאשר התנאים הביו-מכניים בפה לא מאפשרים לבצע הליך של השמת ציפויי חרסינה (LAMINATES).

cemented implant crown 11

סוגי הכתרים הקיימים:

 

כתרים לשיניים מסוג PFM חרסינה מאוחה למתכת.

כתרים של חרסינה מאוחה מתחלקים לשלוש קבוצות עיקריות לפי סוג המתכת שנמצאת בכתר:

כתרים על בסיס מתכת אצילה

(המתכת עשויה מסגסוגת שהמרכיבים העיקריים שלה הם: זהב, פלטינה ופלדיום, עם לפחות 40% זהב בסגסוגת). היתרון של כתרים מסוג זה הוא "תאימות ביולוגית" (ביוקומפטביליות מאוד גבוה). החומרים לא גורמים לאלרגיות ויציבות החומר מעולה לאורך הזמן. החיסרון הגדול – עלות הכתר. מחיר הזהב הגבוה בימינו כמעט הוציא לגמרי כתרים מסוג זה ממרפאות השיניים. 

כתרים על בסיס מתכת חצי אצילה

לפחות 25% מתכות אצילות בתוך הסגסוגת

כתרים על בסיס מתכת לא אצילה

המתכות העיקריות בסגסוגת הן CR-CO כרום –קובלט NI-CR או ניקל כרום. היתרון הוא עלות נמוכה יחסית של הכתר בניגוד לכך החיסרון העיקרי הוא נוכחות של ניקל - מתכת שבמקרים מסוימים גורמת לאלרגיות  במיוחד בקרב נשים. לפי הסטטיסטיקה בין 5-8% מהנשים מפתחות רגישות לניקל וכתוצאה מכך לא יכולות להרכיב כתרים מהסוג הזה.

כתרי זירקוניה מונוליטית וחרסינה מאוחה לזירקוניה.

מה היא זירקוניה? זירקוניה זהו חומר שבשפה מקצועית נקרא זירקוניום דיאוקסיד. (Zirconium dioxide (ZrO2 צבעו לבן והוא חומר מאוד חזק ,(נציין שמאפיין פיזיקלי חשוב של החומר הוא כוח וחוזק של החומר

(Flexural strength 1000-1300Mpa מאוד גבוה)

 

יתרונות של כתר הזירקוניה:

  • אסתטיקה טובה. ללא צורך בבסיס מתכתי כהה.

  • תאימות ביולוגית מצוינת ללא תגובות אלרגיות.

  • עלות החומר נמוכה.

  • תהליך ייצור דיגיטלי בעזרת טכנולוגיה CAD-CAM

חוזקו הרב של החומר יכול גם להוות חיסרון, הכתר יכול לגרום לשחיקה של שן הנגדית בסגר. במקרה של זירקוניה מונוליטית האסתטיקה לא מקסימלית ביחס לסוגי חרסינות אחרות.

למידע נוסף על הכתרים תתקשרו למרפאת שיניים של ד״ר מקלר במודיעין

כתרים LITHIUM DISILICATE  (כתרי e.max)

סוג של חרסינה שמשלב בו תכונות של חוזק רב (Flexural strength 400 Mpa) אחוז גבוה של זכוכית בתוך החומר שמאפשרים להגיע לכדי אסתטיקה מצויינת. שבירת האור בתוך הכתר מ - LITHIUM DISILICATE מקנה לו מראה טבעי במיוחד. בדומה לכתרי זירקוניה הכתר מסוג  זה עשוי ללא בסיס מתכתי. כל התכונות האלו הופכות את כתרי e.max לבחירה הרציונלית והנכונה ביותר בשיניים הקדמיות. קיימות שתי גרסאות לכתרי LITHIUM DISILICATE. הגרסה המונוליטית בנויה משכבה אחת וגרסה רב שכבתית שמביאה איתה אסתטיקה מרבית.

 

לבחירה האופטימלית המתאימה למקרה שלכם מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא השיניים.

 

לייעץ ומידע נוסף בנושא הכתרים הדנטלים אתם מוזמנים לפנות למרפאה של ד"ר מקלר במכבים בטלפון 053-449-2020.

***************************************

bottom of page